Nieuwe brandmeld- en ontruimingsinstallatie bij Toray
In het kort
Afgelopen periode realiseerde Winkels Techniek bij Toray Advanced Composites in Nijverdal een volledig nieuwe brandmeld- en ontruimingsinstallatie. In deze hightech productieomgeving, waar composietmaterialen worden ontwikkeld en geproduceerd voor onder andere de luchtvaartindustrie, staan veiligheid en betrouwbaarheid centraal. De nieuwe installatie zorgt voor een toekomstbestendige en betrouwbare brandveiligheidsoplossing binnen een technisch complexe werkomgeving.
De uitdaging
De aanleiding voor het project was helder: in het pand was nog geen brandmeld- en ontruimingsinstallatie aanwezig. Vanuit de verzekeraar werd gevraagd om een toekomstbestendige oplossing, en Toray is als huurder zelf verantwoordelijk voor alles wat binnen het gebouw gebeurt.
Daarnaast moest de installatie voldoen aan strenge randvoorwaarden. In de productieruimte zijn ATEX-zones aanwezig met explosiegevaarlijke atmosferen. De toegepaste componenten dienden daarom geschikt te zijn voor de geldende zone-indeling en voorzien van de juiste ATEX-certificering. Ook speelt koolstofvezelverwerking een belangrijke rol binnen het proces. Fijnstof en geleidende vezelfilamenten kunnen doordringen in apparatuur en storingen of kortsluiting veroorzaken.
Om indringing van stof en vezels te voorkomen en de bedrijfszekerheid te waarborgen, is gekozen voor componenten met een hoge beschermingsgraad (minimaal IP65).
Een belangrijke wens van Toray was bovendien dat de installatie direct na de bouwvak volledig operationeel moest zijn. Dat vroeg om strakke planning én een efficiënte uitvoering binnen een beperkte tijdspanne.
Onze aanpak
Winkels Techniek mocht bij Toray een volledig nieuwe brandmeld- en ontruimingsinstallatie realiseren. Het traject startte in november 2024 met de eerste aanvraag en offerte, waarna de opdracht in het voorjaar van 2025 officieel werd gegund door Wim Kamp van Toray.
Voor de realisatie sprak Toray met meerdere aanbieders. Hoewel er goedkopere opties waren, gaf het totaalplaatje van Winkels de doorslag. Niet alleen de technische expertise, maar vooral de aanpak, de mensen en het vertrouwen in de samenwerking maakten het verschil.
In de praktijk verliep de samenwerking soepel. Wanneer er aandachtspunten waren, kwamen de monteurs daar direct op terug. Als er iets aangepast moest worden, werd dat samen opgepakt en opgelost. Toray waardeerde vooral de betrokkenheid en ervaring: “Je hoefde er niet achteraan.”
Uitvoering tijdens een dynamische periode
De volledige installatie werd tijdens de bouwvak aangebracht, een periode waarin Toray grotendeels stillag. Machines en ovens waren uitgeschakeld en veel medewerkers waren afwezig. Hierdoor konden de monteurs efficiënt werken, ook binnen de ATEX-zones waar onder normale bedrijfsomstandigheden beperkte toegang geldt.
Tegelijkertijd was het terrein volop in beweging. Op het voormalige Ten Cate-terrein werden gebouwen gesloopt en veranderde de infrastructuur continu. Zo bleef de pompkamer uiteindelijk tijdelijk op de huidige locatie staan en verhuist deze pas later naar een nieuwe plek. Ook moesten diverse brandkleppen worden overgenomen en opnieuw aangesloten.
Deze dynamiek vroeg om flexibiliteit, afstemming en continu overleg tussen alle betrokken partijen.
Met deze specialismen hebben we dit project uitgevoerd:
Zo verliep het project
Zo steekt de installatie in elkaar
De nieuwe brandmeld- en ontruimingsinstallatie is volledig afgestemd op de specifieke productieomgeving van Toray. Binnen ATEX-zones en ruimtes waar met koolstofvezels wordt gewerkt, is gekozen voor de juiste Atex componenten en componenten met beschermingsgraad IP65.
Een belangrijk onderdeel is de koppeling met MultiBel. Hiermee kan de BHV-organisatie via smartphone direct worden gealarmeerd en aangestuurd bij calamiteiten.
Tijdens een onaangekondigde oefening functioneerde het systeem zoals bedoeld. Dat bevestigde dat de installatie niet alleen op papier klopt, maar ook in de praktijk betrouwbaar is.
Een positief resultaat van begin tot eind
Toray kijkt zeer tevreden terug op het traject. Het project voldeed aan alle verwachtingen en werd binnen de gestelde tijd succesvol gerealiseerd.
Ook intern waren de reacties positief. De collega die het meest betrokken was bij het project, het hoofd BHV, sprak zijn tevredenheid uit over het eindresultaat.
“Het was een fijne club en een super samenwerking,” aldus Wim Kamp.
Het totaalplaatje klopte. De samenwerking was prettig, de monteurs waren betrokken en het project is van begin tot eind succesvol verlopen.
Wim Kamp – Toray Advanced Composites
Neem contact op
Samen werken aan een veilige werkomgeving? Neem contact met ons op.
Contact